Styczeń 2014

WAŁ NA NORMALNOŚĆ

fot. Katarzyna Widmańska

Smarzowski mnie rozwalił. Ponoć nie tylko mnie rozwala, ale to co pokazał w filmie „Pod Mocnym Aniołem”, rozwaliło mój system. Nie dlatego, że wszyscy w nim piją z całą fizjologią pijaństwa na wierzchu. Tylko dlatego, że to może być każdy z nas. Katalog wymówek, dlaczego coś robię, jest w tym filmie uporządkowany do bólu. Słyszę w nich siebie, przyjaciół, znajomych: że coś robią albo czegoś nie robią, bo mają ku temu naprawdę ważny powód. Czy można mieć naprawdę ważny powód, by niszczyć sobie życie? By odpuszczać siebie i swoje marzenia? No właśnie Smarzowski pokazuje, że można.

REINKARNACJA NA EMERYTURZE

- Oskar, sorry. W poniedziałek zamiast mnie przyjdzie moja babcia. Zanudzi cię na śmierć ale zapytałam ją, co chce na urodziny, a ona, że nigdy w życiu nie była u dobrego fryzjera, tylko zawsze u pani Jadzi. - Spoko, wiesz, ja uwielbiam starsze panie. - Ale babcia jest nudna jak flaki z olejem. Całe życie pracowała w spółdzielni mieszkaniowej, po pracy do domu, pranie, sprzątanie. Tylko o tym potrafi mówić. Próbowałem się nie nastawiać. Przyszła sympatyczna szczupła starsza pani. „Coś tak nowocześniej” poprosiła.

NOSKI

fot. Katarzyna Widmańska

Przekładala terminy, odwoływała w ostatniej chwili, znowu rezerwowała. Z jednej strony rozumiałem, że małe dziecko w domu. Z drugiej, traciłem już cierpliwość, bo inne klientki szukały terminów, a tu Anka blokowała kolejny. W końcu nadszedł dzień, w którym dotarła. - Oskar ja tylko zadzwonie spytać, czy babcia dała małej kaszkę? - powodów było setki, a ja stałem z nożyczkami czekając na chwilę przerwy.

2014-01-23 11:53 Więcej...

FRODO NA SZYI HANKI, CZYLI NIE TAK MIAŁO BYĆ

fot. Katarzyna Widmańska

Hanka nigdy nie odwołała u mnie wizyty. Zawsze tak samo punktualna, z ustalonym dwa miesiące do przodu terminem, elegancko ubrana. To ten typ kobiety, która nigdy nie ma wpadek: wstaje rano już z umytymi zębami i pełnym makijażu. Jej się nie zdarzy podjeżdżający na blisko autobus, pozostawiający zawartość deszczowo-śnieżną na białym płaszczu ani uciekające w rajstopie oczko. To jest poza jej perfekcyjnym JA. Kiedy więc nie pojawiła się na koloryzację, nie odbierała telefonu, ani wcześniej nie odwołała naszego spotkania, wiedziałem, żę COŚ SIĘ DZIEJE. Gdyż do tej pory jej scenariusz życiowy tego nie zakładał.

Oskar Bachoń: stawiam na jakość

Stylista fryzur, któremu każda klientka, sama z chęcią opowiada swoją historię. Co takiego, w sobie ma Oskar Bachoń? EksMagazyn: Od jakiegoś czasu, m.in., na łamach EksMagazynu możemy poczytać Twoje felietony. Co skłoniło Cię do ich pisania? Po co to robisz?

PEGAZY EKSTAZY

fot. Katarzyna Widmańska

- oj Oskar, a było wnuczki posłuchać. Mówiła: nie idź babciu, znowu coś palniesz – pani Halina, drobniusia staruszeczka siedziała na moim fotelu i z gracją przedwojennej damy łyczek po łyczku popijała białą kawę. - Pani? Coś nie stosownego powiedzieć? Niemożliwe – perorowałem – pewnie wnuczka woli, jak pani w domu siedzi bo zwyczajnie się o panią boi. - Myślisz? – popatrzyła na mnie z nadzieją w oczach – wiesz, pewnego dnia zapukały do mnie trzy starsze panie, przedstawiły się jako działaczki Polskiego Koła Patriotów i zaprosiły mnie na spotkanie poświęcone pamięci żołnierzy Armii Krajowej. A że ja w czasie wojny też w tych oddziałach służyłam, to wszystko wydawało mi się spokojne i bezpieczne. Anusiu, mówię do wnuczki, opowiem o przygotowaniu do Powstania, o tym, jak ćwiczyliśmy w lasach i jak przekazywaliśmy meldunki.

2014-01-10 11:00 Więcej...

NAWRÓCONA

fot. Katarzyna Widmańska

Nowy rok, jak co roku, wkracza w fazę noworocznych postanowień. Po pierwszym stycznia zaleje świat tsunami nowych zasad i reguł gry. Ot, reguła rzucania. Realizuje się ona głównie w dwóch obszarach: jedzenia i picia. Więc całkiem spory procent znajomych porzuci (niepotrzebne skreślić): słodycze, „bo wiesz to podjadanie mnie wykończy”; mięso, „bo jak pomyślę o cierpieniu tych biednych zwierząt”; białe pieczywo, „bo to cichy morderca”. No i oczywiście alkohol: „w tym roku muszę zdecydowanie ograniczyć”.

2014-01-02 14:16 Więcej...

Archiwum

Video

Polecam

Do pobrania