BŁĘDY

2019-06-18 22:01

Kochane moje,

Popełniłem ich w życiu mnóstwo. Jestem Królem Błędów. I serio, wiem, jakie to uczucie, gdy siedzisz po tym wszystkim i czujesz, że wszystko zepsułaś. Okropne. Wczoraj była u mnie pani, która nie podała dziecku antybiotyku. Miało zapalenie płuc a ona, sama zakochana w naturalnym leczeniu, podawała mu ziołowe leki i robiła inhalacje naturalne. Mąż się na nią darł, że syna zabije. Matka wydzwaniała tysiąc razy. A ona tak głęboko wierzyła w naturalną medycynę, że nawet recepty nie wykupiła. Dziecko w trafiło do szpitala. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Marta w kiepskim stanie przyszła do mnie do salonu. “Jestem najgorszą matką na świecie. Do niczego się nie nadaje. To wszystko moja wina”. Karolina z kolei nie wysłała na czas mejla potwierdzającego zgłoszenie projektu. Firma straciła kolosalną kwotę. Basia chciała przyoszczędzić na farbie do włosów. Musiałem ściąć na króciutko to, co po eksperymencie zostały pióra zamiast pięknej czupryny. Słyszałem wielokrotnie to stwierdzenie, że “jestem kretynką, która do niczego się nie nadaje”. “Że już lepiej, żebym nic nie wymyślała, bo tylko głupoty potrafię zaproponować”. “Żebym myślenie zostawiła myślącym ludziom”.

 

Każdy z nas wielokrotnie to robił: wyciągał wniosek ogólny, dołujący, smutny o sobie samym, bo popełnił błąd. Jeden błąd. Więc na drugi raz, gdy coś nie idzie po myśli ogółu, gdy ma swój pomysł, to profilaktycznie się nie odzywa, bo “znowu głupotę palnę”. A przecież takie myślenie wrzuca nas na pastwę i władzę tych, którzy sobie dają prawo do błędów. I za te błędy biorą odpowiedzialność. Ale te błędy są wypadkową tego, że się odważają żyć po swojemu, że ryzykują, że decydują się iść swoją ścieżką. Pewnie, że nie zazdroszczę matce chorego dziecka. Popełniła błąd. Ale jeśli teraz ją to zatrzyma w szukaniu swojej drogi, może rozważniej ale jednak szukaniu, to czy pod koniec życia nie poczuje się przegrana? NIe mówię, że ma nie dawać dziecku leków. Ale upieram się, byśmy, gdy popełniamy błędy, brali za nie odpowiedzialność, ale by nas to nie zatrzymywało w szukaniu siebie. Błąd jest błędem, a nie wyrokiem skazującym na niedziałanie.

Więc Kochane Moje dajmy sobie prawo do próbowania, szukania siebie, nawet jeśli przyjdzie nam zapłacić dużą cenę. Mówię wam to ja, Oskar Król Błędów ale też powoli Król Dawania Sobie do Niego prawa. 

Wróć

Archiwum

Video

Polecam

Do pobrania