GDY WIERZYMY SŁOWOM

2018-05-22 20:22

-         Jak ci coś opowiem, to padniesz.

-         Zamieniam się w słuch.

-         Studiuję psychologię. I teraz mieszkam z dziadkami. Mają domek z ogródkiem pod miastem. Tego wieczoru wpadli znajomi i rozprawialiśmy o tym, jak ludzie zniekształcają rzeczywistość, nie ufają własnej intuicji. Wiesz, bo to jest niesamowite, że ludzie kupują bez zastanowienia różne fejs newsy, powtarzają bezmyślnie, co ktoś mówi i mało tego, wierzą to jak w pacierz.

-         Nooo, mnie czasem ręce opadają, jak mi niektóre klientki sprzedają swoje mądrości życiowe.

-         Dokładnie. Sprzedają to innym jako niedyskutowalne prawdy i potrafią się pokłócić na śmierć i życie o to, że mają rację. Szczególnie jak to jakiś autorytet powie albo w jakimś znanym poradniku przeczytają. Generalnie takie psychologiczne rozkminy robiliśmy cały wieczór. Kiedy warto ufać temu, co jest napisane, a kiedy słuchać siebie i swojej intuicji. Znajomi opowiadali o terapiach i różnych warsztatach.

Wszystkiemu przysłuchiwała się moja babcia. Skończyła tylko siedem klas podstawówki ale ma tzw. mądrość życiową z cyklu tych, co nie wiadomo kiedy i jak pierdzielnie. Babcia smażyła nam naleśniki i słuchała swoim babcinym umysłem opowieści o tym, jak to ludzie wierzą w to, co jest napisane. W pewnym momencie mówi: “nie wiem, po co tyle o tym rozprawiać. Sprawa jest prosta. Powiem wam pewną historię. Pewien chłop szedł przez wieś. I na płocie było napisane “CIPA”. Facet poszedł, polizał i mu się drzazga wbiła. Bo wierzył w to, co było napisane”.

Zaległa cisza. Ale to taka cisza, że byłoby słychać uderzenie skrzydeł komara. Babcia jakby tego nie zauważała, pyta głośno: “Kto chce z dżemem truskawkowym, ręka w górę”. Myślałam, że podawanie naleśników rozbije tę niezręczną ciszę. Więc mówię: “ja dwa chcę”. A babcia na to “Ty umyj ręce. Brudne masz”. Pokazuję, że czyste. Babcia ogląda uważnie i mówi: “jaaaaaa. No z gównem żeś nie walczyła. Ale z myciem, to ostatni raz to chyba Cię położna myła”.

-         Pozamiatała.

-         Ejj, noooooo.

 

Wróć

Archiwum

Video

Polecam

Do pobrania